سید محمد خان ناروئی و موسیقی

سید محمد خان ناروئی و موسیقی سیستانی و بلوچی

پیش از این در لینک های زیر به معرفی سیدخان ناروئی پرداخته شد.

http://royal-melody2.blogfa.com/post/142

http://royal-melody2.blogfa.com/post/151

این مطالب برای نخستین بار توسط وبلاگ جامع موسیقی سیستان و بلوچستان منتشر می شود.

سید محمد خان ناروئی معروف به سیدخان در سال ۱۳۰۹ در دوست محمد شهرستان زابل (روستای آزاد خان نارویی) در خانواده ایهشت نفره چشم به جهان گشود. وی فرزند آخر خانواده بود و در دو سالگی پدر را از دست داد. آن زمان در روستای دوست محمد تنها یک دبستان بود که آن هم معلمی نداشت. سیدخان در هفت سالگی روانه مکتب شد و پس از یکسال برادر بزرگشان ، زمان خان ، وی را به مدرسه برد. پس از چهار سال تحصیل در دبستان ، با مرگ مادر و برادر بزرگش، نگهداری از وی به عهده سه برادر دیگرش گذاشته شد و از آن پس برادرانش وی را از ادامه تحصیل منصرف کردند.

سیدخان در سال ۱۳۲۵ ازدواج کرد. از سید خان نه فرزند به یادگار مانده است.یکی از پسرانش کمیسر عالی سازمان ملل است. اولین استادش غلام بادین خان(مادین خان) ناروئی بود که در آذر ماه سال ۹۳ درگذشت. همسر غلام بادین خان دختر شاه افغانستان بود و از این رو غلام بادین خان با اجراهای متعدد درباری به نوازنده ای سرشناس و ماهر بدل گشته بود که همواره و در همهاجراها سیدخان نیز او را همراهی می کرد. از اجراهای بزرگ و ماندگار سیدخان ، رباب نوازی در جشن استقلال افغانستان است. سید خان علاوه بر رباب نوازی و خوانندگی در شعر نیز دستی داشته است.

سید خان در سال ۱۳۲۹ به خدمت سربازی اعزام شد و در گمرک زاهدان به خدمت مشغول بود. رباب سیدخان را از زابل آورده بودند و وی شبانه و در اختفا رباب می نواخت و تا شب بعد رباب را در زندان و یا انبار نگهداری می کرد.

در حال حاضر سازهای استاد سیدخان ناروئی در موزه مردم شناسی زابل ( شاه رباب) و در موزه موسیقی تهران نگهداری می شود.

سید خان به سال ۱۳۸۲در زابل درگذشت.

دانلود فایل صوتی از سیدخان ناروئی ۱
حجم ۷ مگابایت . فرمت MP3
دانلود فایل صوتی از سید خان ناروئی ۲
حجم ۱۲ مگابایت . فرمت MP3
دانلود فایل صوتی از سیدخان ناروئی ۳
حجم ۱۲ مگابایت . فرمت MP3

 در این آثار زنده یاد سیدخان ناروئی به زبان بلوپی و فارسی ترانه خوانی می کند و تفاوت در مضراب زنی و  شیوه رباب نوازی ایشان کاملا مشهود است.

به زودی بیوگرافی کاملی از زندگی موسیقیایی استاد و همچنین تصاویری از آلبوم شخصی و اجرای تصویری از ایشان منتشر خواهد شد.متاسفانه مشغله های زندگی کاری ،مجال آنکه تمام وقت به این مقوله ها بپردازیم را از ما گرفته و دسترسی به منابع انسانی در این تحقیقات را با دشواری مواجه نموده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *