طایفه کرد , میربلوچ زهی و سهراب زهی

طایفه کرد , میربلوچ زهی و سهراب زهی

طایفه کرد میربلوچ زهی و سهراب زهی از نظر نسبی به حسین کرد شبستری منتسب هستند.  زبان اصلی تکلم مردم این طایفه قبلا فارسی سیستانی بوده ( نقل از کتاب حکایت بلوچ نوشته دکتر زند)و حالا بلوچی سرحدی است اما گویش‌های محلی که در منطقه خاش خصوصاً بین طوایف ساکن اطراف تفتان یعنی طایفه‌های هاشمزهی جمالزهی خاشی مرادزهی و تمندانی رونق دارد و شبیه به فارسی دریست اینجا نیز بکار می‌رود. شغل اصلی مردم نیز دامپروری و کشاورزی می‌باشد. محل اصلی سکونت این طایفه منطقه سنگان خاش می‌باشد اما شاخه وها رشته‌های متعددی در سایر نقاط استان همچون تمین تمندان روپس کوشه گونیچ نازیل میرآباد اکبرآباد دهپابید کهنوک پشت کوه خاش سرباز ایرانشهر زابل و… دارند اینان همچنین در سایر استان‌ها همچون منطقه سربیشه منطقه سرخس و گلستان خصوصاً کلاله و مینودشت نیز پراکنده‌اند این پراکندگی فقط به داخل مرزهای ایران محدود نمی‌گردد  این طایفه  ساکن  پاکستان خصوصاً منطقه کویته و دالبندین و افغانستان منطقه براچه و اطراف قندهار و سیستان و عمان اند .

10 دیدگاه در “طایفه کرد , میربلوچ زهی و سهراب زهی”

 1. تعدادی از کردهای خاش بافامیل جهان تیغ از نسل سردار محمدخلیل کرد می باشند که درشهرستان زهک زندگی می کنند.سردارمحمد خلیل پسرعموی سردار حاج امیرخان کرد می باشد.

 2. سلام تعدادی ازمردم طایفه کردمیربلوچ زهی دراستان گلستان مخصوصاشهرستان گرگان و اطراف آق قلا با فامیلی بورش زندگی میکنند که اجدادآنها حدود۷۰ سال پیش ازمنطقه سرخس به آن منطقه جغرافیایی مهاجرت کرده اند
  برخی از بزرگان این مردم سردارحاجی نورمحمد بورش وامیرنوراحمدبورش وجناب سیداحمد بورش هستند

 3. گروهی از طایفه کورد ، سهراب زهی هستند، میرسهراب فرزند ارشد میرافضل کورد هست، در تاریخ اومده که۱۲۰۰تفنگچی داشته است..و حاکم نظامی سرحد بوده و تا بزمان را فتح می کند، ئ فرزندش محمدخان را حاکم بزمان می نماید، وگروهی از تیره بزرگ فرزندان معتمد نظامی بازنشسته ، که با نارویی های اصیل وصلت کردند، در بمپور زندگی می کنند..از جمله فرزندان شان استاد عبدالخالد سهراب زهی فرهنگی خوشنام هست..که مردم داری و زندگی مسالمت آمیز دارند..

 4. سلام بنده امیرسام میر هستم از منطقه ی سیستان شهرستان زابل. و از نوادگان میربیک های بزرگ در سیستان. سردار انوشیروان از منطقه خاش از نزدیکان بماس همچنین آقایون کُرد.
  لطفا عمو زادگان در خاش و سایر نقاط پیامک بدید در واتسآپ

 5. سلام .جد بنده به نام فقیر کرد .از منطقه بلوچستان به جنوب کرمان اومده . و الان اطلاعاتی که داریم تا جدمان فقیر بیشتر نیست و پدرمان از پدرش و…… شنیده که کرد میباشند.در ضمن .در لهجه و گویش مان هنوز ازالفاظ کردی زبان جدمان استفاده میکنیم .
  ۶نسل که انها را معرفی میکنم .عیسی فرزند شهمراد.خدامراد.غلامرضا .شعبان.فقیر کرد.و بعداز فقیر را نمیدانیم دوستان اگر اطلاعاتی دارن در اختیار مان بگذارن ممنون میشویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *