شهید محمد امین میرمرادزهی

خلبان شهید: محمدامین میرمرادزهی

تاریخ تولد: ۱۳۳۲

تاریخ شهادت: ۲۳/۱/۱۳۶۱

یگان: هوانیروز (پشتیبانی اصفهان )

محل تولد: سراوان (سیب)

محل شهادت: جنوب

محل دفن: نامعلوم

خدایا تو را شکر می‌گویم که این فرصت را به من دادی تا ایمانم را به تو بیازمایم و پا در راه شکوه شهادت بگذارم.

(خلبان شهید: محمدامین میرمرادزهی)

متن فوق فرازی از وصیت‌نامه خلبان شیهد هوانیروز میرمراد زهی می‌باشد که ۱۵ روز قبل از شهادت نوشته است. او تولدیافته در روستای سیب از توابع شهرستان سراوان بود که در سال ۱۳۵۴ با تحصیلات چهارم دبیرستان جهت خلبانی بالگرد در هوانیروز استخدام شد. دوره آموزش نظامی را در تهران پشت‌ر گذاشت و دروس زبان انگلیسی و فن پرواز با بالگرد را در پایگاه شهید وطن‌پور اصفهان پشت‌سر گذاشت.

خلبان میرمراد زهی با گذراندن دوره اختصاصی پرواز با بالگرد کبری به درجه ستوانیار سومی مفتخر گردید و در پایگاه پشتیبانی هوانیروز اصفهان به خدمت مشغول شد.

پرونده خلبان میرمراد زهی تا لحظه شهادت سرشار از مأموریت‌ها و پروازهای دلیرانه در جبهه‌های جنگ و مبارزه با دشمن است. او از فرقه تسنن و خلبانی ورزیده بود که عشق به خدا و میهن و مردم در همه وجودش متبلور بود. او جنگاوری بود که در عملیات‌های جنگی حماسه آفرید و طعم تلخ موشک‌های بالگردش را دشمن و بخصوص تانکها و استحکاماتش بارها چشیدند.

آخرین مأموریت این خلبان فداکار و دلیر هوانیروز در منطقه جنوب ثبت شده است.

در تاریخ ۲۳/۴/۱۳۶۱ یک تیم آتش هوانیروز برای پشتیبانی از رزمندگان در عملیات رمضان به منطقه جنوب پرواز می‌کند و در شمال شرق بصره با دشمن درگیر می‌شود. در حین عملیات یکی از بالگردهای کبری که خلبانان ان محمدامین میرمراد زهی و ایرج عیوضی بوده‌اند هدف موشک مالیوتکای دشمن قرار می‌گیرند وپس از سقوط در میان شعله‌های آتش سوخته و به شهادت می‌رسند.

خلبان محمدامین میرزهی با درجه سرهنگی در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده و مزارش در جبهه‌های نبرد می‌باشد.