شهید حاج محب فارسی

سردار شهید حاج «محبعلی فارسی»، فرمانده گردان « ۴۰۹ حمزه سیدالشهدا» سیستان و بلوچستان در دوران دفاع مقدس

سردار محبعلی فارسی در سال۱۳۳۸ در زابل به دنیا آمد، او یک معلم بود و از آغاز جنگ تحمیلی تا پایان آن در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور فعال داشت.

وی تقریبا از هر عملیاتی زخمی به تن داشت و دو بار در عملیات «خیبر» و «والفجر۸ » شیمیایی شد ولی همچنان به مبارزه ادامه می داد تا اینکه چند روز بعد از پذیرش قطعنامه در سال ۶۷ اسیر شد و با جانبازی ۷۰ درصد و انواع ترکش ها دو سال در اسارت بود.

این شهید بزرگوار از سال ۱۳۶۴ به عنوان فرمانده گردان مستقل ۴۰۹ سیستان و بلوچستان منصوب شد، تاکید کرد: بزرگانی همچون شهید فارسی باید ارج نهاده شوند و به الگویی ارزشمند برای جوانان و نوجوانان این خطه مبدل شود.

این شهید والا مقام در سال ۱۳۶۷ بعد از پایان قطع نامه به اسارت دشمن در امدند در زمانی که رژیم بعث برای بار دوم می خواست به خرمشهر حمله کرده و خرمشهر را بگیرد، این فرمانده رشید اسلام با توجه به اینکه می توانست محل را ترک کند، در مقابل دشمن ایستاده و جانانه مبارزه کرد و اسیر شد.

وی پس از تحمل ۲۷ سال درد و رنج حاصل از عوارض شیمیایی ظهر سه شنبه و در سالروز ولادت با سعادت امام سجاد(ع) و همزمان با روز معلم در حالی شهید شد که علم حضرت ابوالفضل عباس(ع) او را در برگرفته بود.